Użytkowanie parkietu

Polakierowaliśmy podłogę i zadajemy sobie pytanie, kiedy możemy ją zacząć użytkować?

Nie możemy zrobić tego zbyt szybko, ponieważ okres utwardzania się lakieru wynosi od 7 do 14 dni. Szczególnie w pierwszych dniach utwardzanie lakieru to na wykresie krzywa szybko rosnąca i wtedy należy zwracać szczególną uwagę na lakier. Im bardziej chronimy go w pierwszych dniach po wykonanym lakierowaniu, to tym większa będzie jego trwałość i tym dłużej parkiet pozostanie w dobrym stanie. W okresie utwardzania się lakieru, parkietu nie należy przykrywać folią, ponieważ odcina ona dopływ powietrza i spowalnia lub uniemożliwia utwardzanie się powłoki lakierniczej. Lakier utwardza się wilgocią zawartą w powietrzu i to dlatego tak ważny jest jego dopływ. W czasie malowania ścian zalecane jest używanie do zabezpieczania podłogi papieru falistego zamiast folii malarskiej, a następnie po skończonym malowaniu bezzwłocznie należy go zdjąć. Spotkałem się z przypadkami, gdy papier falisty po zakończonych pracach malarskich leżał jeszcze miesiąc, czasem nawet dłużej. Doprowadzi to z całą pewnością do deformacji parkietu/deski, ponieważ pod papierem nastąpi kumulacja wilgoci.

Naturalnie w wyniku użytkowania podłogi lakier ulega ścieraniu, dlatego po kilku latach możemy ponownie polakierować parkiet i deski, matowiąc lakier i używając specjalnych preparatów poprawiających przyczepnośc np. Prep firmy Bona. Niestety w wiekszości przypadków nie jest to możliwe, należy wykonać kompleksową renowację wykonując cyklinowanie i lakierowanie. Inaczej sytuacja ma się w przypadku podlogi olejowanej, olej utwardza się zdecydowanie szybciej i pozwala równiez na punktowe naprawy co jest niemożliwe przy lakierze. Pamiętajmy, że do utwardzania oleju potrzebny jest tlen, utwardza się on oksydacyjnie, czasem przy braku odpowiedniej wentylacji lub jej braku okres utwardzania się oleju może zdecydowanie się wydłużyć. O wszystkich aaspektach związanych z utwardzaniem się lakieru czy oleju powinniśmy informować klienta.  Aby przedłużyć użytkowanie lakierowanego lub olejowanego parkietu i desek należy je systematycznie konserwować środkami do tego przeznaczonymi.

BUDOMAX S.C.
Jarosław Antonowicz

 

Telefony:

 +48 605 330 318


e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zeskanuj wizytówkę:

strona firmowa budomax